Haber Detayı
16 Ocak 2019 - Çarşamba 13:50 Bu haber 2021 kez okundu
 
Herkes kan ağlıyor!
Genel Başkanımız Metin Atan, Hakikat Web TV'de önemli açıklamalar yaptı, "Her yer kan ağlıyor; daireler perişan. Başbakan bu konuyla ilgili çalışma başlatmış; personelin bazıları işe erken geliyor, bazıları da erken gidiyor. Oysa tüm personel eşit olmalı, şeflik, müdürlük, bakanlık bunları kontrol etmelidir. Bir kişi ise Girne’de işyerine bile gitmediği halde üstüne üstlük bir de terfi alıyor" dedi
- Haberi
Herkes kan ağlıyor!

Programda ilk olarak Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ı saygıyla anan Metin Atan  "Kuruc Cumhurbaşkanımız'ın 7. ölüm yılı dolayısıyla ailesine sabır ve rahmet diliyorum, hayatımız boyunca onu güzel anılarıyla anıp, örnek alacağız" dedi.

 

Ülke yangın yerine döndü

"Ülkemiz yangın yerine döndü; son üç aylık hayat pahalılığı sonucu, yüzde 28-30'luk bir zam söz konusudur. Son iki ayda yaşanan zamlara rağmen hükümet tarafından herhangi bir önlem alınmamıştır. Bununla ilgili duran bir grev hazırlığımız var" diyen Atan, şöyle devam etti:

 

Kabz Dairesi kan ağlıyor

"Daireler istihdam açısından içler acısıdır. Resmi Kabz Dairesi, ticaretin kalbi olmasına rağmen burada bir veznenin olması problemin ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Kıbrıs Gazetesi manşet yaptı; Kabz Dairesi kan ağlıyor diye. Burada personel grev yapalım diyor. Daire başkanı ile görüştük; Başbakan'dan ricam derhal oraya istihdam yapılmalıdır. Bu dairenin verimli çalışmasını istiyorsak istihdam yapılmalıdır. Diğer daireler de aynı şekildedir, konuyu diğer sendikalarla da görüşeceğiz. Posta Dairesi’nde de aynı problem var. Derhal bu yerlere istihdam yapılmalı. Bakanlar ve sayın başbakan bu konuya duyarlı olmalıdır. Sonra biz eylem yaptığımız zaman popülizm olarak algılanmakta ve haksız yere yapıldı deniliyor.

Her yer kan ağlıyor; daireler perişan. Bu konu ile ilgili başbakan çalışma başlatmış;  bazı personel işe erken geliyor, bazısı erken gidiyor. Buradaki tüm personel eşit olmalı, şeflik, müdürlük, bakanlık bunları kontrol etmelidir. Bir arkadaşımız Girne’de işe gitmiyor, dönüyor bir de terfi alıyor. Bakanlık siyasi yetkisini kullanarak talimat verecek, idari mekanizmayı yönetecek, bunları teftiş edecek"

 

Sendikalar ortak karar alacak

KTAMS, HÜR-İŞ VE KAMU-SEN bir araya gelerek ortak bir karar alacaklarını da belirten Kamu Sen Genel Başkanı "Eylem yaptığımız zaman bir değil beş, altı tane personel alacaklar. 

Üyelerimiz bu konuda çok rahatsız, ben yine sorunu diyalog içerisinde çözmeye çalışıyorum. Biz böyle yaptıkça hükümet umursamamaya devam etmekte. Adam işyerini bırakıp gidiyor, adam 11:00’de vezneyi kapatıyor. İçerideki personel de haklı, yalnız başına çalışıyor. Bazı dairelerde işe gitmeyen de var, bazılarında eksik var. Sendikacılık doğruların yanında olmaktır, doğrunun yanında olacağız. Biz KAMU-SEN’ i yetkili sendika haline getirmişsek bu duruşumuzla getirdik. Herkesin gönlünde bir parti vardır ama bu sendikanın işleyişine yansımaz. Biz hiçbir sapma olmadan, doğrunun yanında olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz" uyarısında bulundu.

 

Hükümet için iyi olmayacak

Sendika olarak bundan sonra sessizliklerini bozacağını, bunun hükümet için iyi olmayacağını ifade eden Atan "Çalışmayanın yanında olmayacağız. Burada özel sektör yerlerde sürünüyor bunun sebebi bizi yönetenlerdir. Maliye Bakanı Serdal Denktaş çıkıyor ve asıl emekçiler özel sektör çalışanlarıdır diyor. O zaman onu kabul edelim biz, sen de özel sektördekileri kalkındır. Bunları söylerken de arkasında durun. Çalışanla çalışmayanı ayıracaksın, ceza- ödül sistemini getireceksin. Kamu Görevli Yasası’nda bu vardır" diye konuştu.

 

Nitelikli eleman istiyoruz

"Kamuda nitelikli eleman istiyoruz. Müdür, müsteşar ve diğer personelin tamamı hem kamu sınavını geçmeli, hem de hizmet içi eğitim almalıdır. Çalışanların ve müdürlerin kendilerini yenilemesi gerekir. Bir Müşavirlik Yasası'nı bile ellerine yüzlerine bulaştırdılar" ifadesini kullanan Atan, 120 tane müşavir dışarıda oturup maaş alırken; yeni gelen hükümetin görevini geriye götürerek, statüsünü geriye götürdüğünü, bunun yasal olmadığını, anayasaya aykırıolduğunu belirterek "Bu yetki Kamu Hizmeti Komisyonluğu'nca verilmektedir, sen siyasi olarak alıp da bunu götüremezsin. Bunları yaşıyoruz ülkede. Hükümet bütün işleri elne yüzüne bulaştırdı" dedi.

 

Emeğin dili, dini, ırkı olmaz

Programın son bölümünde "Ya özel sektör çalışanlarının primleri de devlet tarafından yatırılacak ve onlar da sosyal güvence adı altında daha rahat nefes alacaklar ya da sendikalı olunca rahatlayacaklar; tabii bunu yaparken emeğin dini, dili ve ırkı olmaz. Bunları sadece KKTC vatandaşlarına değil, TC vatandaşlarına da yapacaksınız" diyerek şşunları kaydetti:

 

Balık baştan kokuyor

"Hükümet, yaptığı işi doğru yapacak ve biz de yanında olacağız. Balık baştan kokuyor. Önce yukarıdakini düzelteceğiz. Hayat pahalılığı konusunda Sn. Denktaş’a söyledim, seyyanen yapın bu artışı diye. Seyyanen ile anlatmaya çalıştığımız herkese eşit. Tüm personel eşit artış alsın. Ancak Denktaş herkesin bir yaşam standardı olduğunu ve insanları aşağıdakiler- yukardakiler diye ayırdığını görmekteyiz. Hükümeti yönetenler bunu söylerse ne beklesin vatandaş bu hükümetten. Hükümet edenler artık halk için neler yapabileceklerini iyice düşünsün. Vatandaşı rahatlatacak, güvenli bir ortam üreterek icraat yapsınlar". 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Herkes, kan, ağlıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı