Haber Detayı
15 Ağustos 2019 - Perşembe 15:30 Bu haber 3242 kez okundu
 
ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
Tapu memurlarının yasal olması gerektiği gibi Devlet tarafından yetki verilmiş ve güvenilir olarak kabul edilen “Noter’den tasdikli vekâletnameye” istinaden işlem yaptıkları gerekçesi ile tutuklanmaları ve yaşanan olaylar ile ilgili suçluluğu kanıtlanmamış çalışanların elleri kelepçelenerek mahkemeye çıkarılmaları bizleri derinden üzmüştür
- Haberi
ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Tapu memurlarının yasal olması gerektiği gibi Devlet tarafından yetki verilmiş ve güvenilir olarak kabul edilen “Noter’den tasdikli vekâletnameye” istinaden işlem yaptıkları gerekçesi ile tutuklanmaları ve yaşanan olaylar ile ilgili suçluluğu kanıtlanmamış çalışanların elleri kelepçelenerek mahkemeye çıkarılmaları bizleri derinden üzmüştür. Ortada bir suç var ise elbetteki yasalara uygun şekilde araştırılmalı suçlu var ise gereken ceza verilmelidir. Kamu görevlilerinin de nasıl soruşturulacağı yasada açıkça belirtilmiştir. Rutin olarak yapılan bu işlemlerden dolayı ve hatta yapılması gereken işlemler nedeniyle tüm tapu dairelerinde çalışanlar zan altına girmiştir ve doğru olarak yaptıkları işlemlerden dolayı başlarının belaya girmesinden dolayı korku yaşamaktadır.

KAMUSEN, KTAMS ve KAMU-İŞ olarak idareye soruyoruz!

Devletin yetkilendirdiği Noterin tasdiklediği orijinal bir belgenin usule uygun olarak düzenlenmediğini bir tapu memuru nasıl anlayabilecektir? Noterin yaptığı usulsüzlüğün tapu memuruna mal edilmesi ne kadar doğrudur? Ayrıca böyle bir suçlama getirildiyse memurun yaptığı işlemi kontrol edenler nerede? Böyle talihsiz bir olayda arkadaşlarına destek vermek amacı ile mahkemeye giden çalışanlara “gitmeyin sizin de başınız belaya girer” diyen ilgili amirin hiç mi suçu yok?

Sendikalar olarak talebimiz, çalışanların zan altında kalmaması, görevlerini rahatlıkla yerine getirebilmeleri için ivedi bir şekilde yapılan işlemlerde boşluk yaratacak yasal bir açık var ise bu yasal düzenlemeler gözden geçirilmeli ve tüzükler düzeltilmelidir.

Bu nedenlerle Sn. İçişleri Bakanından bu konularla ilgili olarak soruşturma açılması için gerekli girişimlerin yapılmasını bekliyoruz.

Bu konuyla ilgili olarak da KAMUSEN, KTAMS ve KAMU-İŞ olarak pazartesi günü İçişleri Bakanı ile toplantı gerçekleştirilecektir. Kamuoyunun bilgisine.

 

KAMUSEN                                     KTAMS                                     KAMU-İŞ

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ORTAK, BASIN, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı