Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 11:19 Bu haber 3563 kez okundu
 
Sağlık Bakanını, sağlık çalışanlarının haklarını korumaya davet ediyoruz.”
3 AY GERİYE DÜŞEN EK MESAİLERİN İVEDİLİKLE ALINTERİYLE ÇALIŞMIŞ VE HAKETMİŞ PERSONELLERE ÖDENMESİNİ, AKSİ TAKTİRDE YASAL HAKLARIMIZI KULLANACAĞIMIZIN BİLİNMESİNİ İSTİYORUZ.
- Haberi
Sağlık Bakanını, sağlık çalışanlarının haklarını korumaya davet ediyoruz.”

 

Sağlık ülkemizin en önemli konusu olmakla beraber birçok sorunu içinde barındıran karmaşık bir yapıdır. Dönem dönem olumlu adımlar atılmasına rağmen yıllardır yürütülen yanlış politikalar nedeniyle maalesef istenilen olumlu seviyeye gelememiştir. Özellikle personel yetersizliği, sürekli ekmesai nedeniyle (zorunlu) çalışanların sosyal yaşamları ve maliyeye yüklenen aşırı yük çözülememiştir. Halkın yetersiz hizmet alımından şikayet ettiği, çalışanın da çalıştığı ortamdan şikayet ettiği bir yapı olmuştur.

Dışarıdan bakıldığında sürekli sağlığa personel alındığı ancak günden güne ekmesailerin arttığı söylenmektedir. Maalesef ki özellikle Sağlık Bakanlığında “istihdam politikası doğru şekilde oluşturulamamaktadır”. Personel açığı kapatılması yerine, personel alımıyla beraber ve hatta öncesinde yeni birimler açılmakta, buralara zaten az personel olan yerlerden veya kritik birimlerden personeller kaydırılarak idare eden servisler de zora sokulmaktadır. Bununla beraber bazı personeller de etkin kullanılmamaktadır. Özellikle son yapılan 72 yeni hemşirenin istihdamı ile bir an önce ihtiyaç olan yerlere dağıtılması, eksikliklerin giderilmesi ile personelin rahatlatılması ve ekmesailerin düşürülmesi önemlidir. Ancak sevkler nedeniyle ciddi paraların harcandığı ve bütçeden ciddi bir maddi gider olan ve sayısal bazda da yetersiz olan yeni yoğun bakım ünitesinin açılarak ihtiyacın karşılanması, diğer servislerin ise personel sayısına ve istihdam politikasına göre açılması doğru bir yaklaşım olacağı kanaatindeyiz.

Kamu Sağlık Çalışanlarına Nakil İşlemleri ile İlgili Usul ve Esaslar Tüzüğü 5(3) maddesine göre Nakil Kurulunun mart ayında toplanması gerekmekteydi. Komitenin Başkanı Sağlık Müsteşarına bunu yazılı bildirmemize rağmen tüzüğe uyulmamış ve Nakil Kurulu toplantıya çağrılmamıştır. Mağusa Devlet Hastanesi, Girne Akçiçek Hastanesi, Cengiz Topel Hastanesi, Bülent Ecevit Rehabilitasyon merkezi, Dipkarpaz Sağlık Merkezi, Erenköy Sağlık Merkezi, Mehmetçik Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi, Lapta Sağlık Merkezi ve diğerlerine acil personel ihtiyacı vardır. Buralara da ihtiyaçlar çerçevesinde “Nakil Kurulu” toplanarak nakiller yapılması gerekmektedir.

Yaklaşık üç sene önce hazırlanan “vardiya tüzüğü” tüm hatırlatmalarımıza rağmen henüz Bakanlar Kuruluna iletilmemiştir. İçerisinde birkaç maddenin güncelleştirilerek biran önce Bakanlar Kurulundan geçirilmesi ile bazı karmaşık durumlar ortadan kalkacak ve sisteme katkı sağlanacaktır.

Lefkoşa devlet hastanesindeki lojmanın üstündeki yalıtım işlev görmüyor ve lojmanın içi küf, boyalar kabarmiş ve sıvalar zarar görmüş durumdadır. Eski kırık eşyalar koridorlarda atıl durumda, duş kabinleri kırık. Yani sağlık çalışanları sağlıksız bir ortamda yaşamaktadır. Önceki bakanlık yetkililerine ve hastane yönetimine konuyu defalarca aktarmamıza rağmen hiçbir adım atılmamıştır. Biran önce tadilatının yapılması gerekmektedir.

Özellikle aynı servisde çalışan hemşirelerin bir kısmına yüzde yüz ekmesai verilirken diğer kısmına yüzde yetmişbeş ekmesai verilmektedir. Sistemin yanlış olmasıyla birlikte yüzde yetmişbeş kimin kalacağı kişiye söylenmemekte ve mağduriyet ortaya çıkmaktadır. Bu uygulamaya derhal son verilmelidir. Ayrıca 2010 sonrası işe giren işçi, geçici vb statüde istihdam edilen sağlık çalışanları, Sağlık Yasasına tabi olmadığından yüzde elli ekmesai yapabilmektedir. Bu kişilerin ihtiyaç halinde çalıştırılmaları isteniyorsa çözüm üretilmesi gerekmektedir. Tüm ekmesailerle ilgili de maalesef Sağlık Bakanlığı çalışanlarına ödemede sürekli bir gecikme yaşanmaktadır. Bu sorun genellikle çevre hastane veya sağlık merkezlerinden bakanlık muhasebesine ekmesai listelerinin geç ulaştırılmasından kaynaklanmaktadır. Zor şartlarda çalışan personelin zorunlu olarak gittiği ekmesailerinin 3 ay geriden ödenmesi ve mağduriyet yaşatılması artık ciddi bir huzursuzluk yaşatılmasına sebep olmuştur. Bu nedenle görevini zamanında yapmayan personeller için gerekli incelemelerin başlatılması ve gereğinin yapılması gerekmektedir. Ek mesailerin ivedilikle alınteriyle çalışmış ve haketmiş personellere ödenmesini, aksi taktirde yasal haklarımızı kullanacağımızın bilinmesini istiyoruz.

“Sağlık Bakanını, sağlık çalışanlarının haklarını korumaya davet ediyoruz.” Ayrıca hükümeti de siyasi kendi iç meselelerini bırakarak artık icraat yapmaya davet ediyoruz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık, Bakanını,, sağlık, çalışanlarının, haklarını, korumaya, davet, ediyoruz.”,
Yorumlar
Haber Yazılımı