Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 11:42 Bu haber 3133 kez okundu
 
Sayın Başbakan: Müşavirlere görev verin!!!
Hükümetin kurulması ile birlikte müsteşar, müdür ve özel kalem müdürü atamaları gerçekleşmektedir
- Haberi
Sayın Başbakan: Müşavirlere görev verin!!!

Hükümetin kurulması ile birlikte müsteşar, müdür ve özel kalem müdürü atamaları gerçekleşmektedir. Gelmiş geçmiş hükümetlerin görev vermediği için boşta duran çok sayıda müşavir mevcuttur. Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkında Yasa’ ya (eski ve yeni) göre Müşavir; üst kademe yöneticiliği görevinden alınıp bu yasa uyarınca görevlendirilen kamu görevlisini anlatır. Ayrıca müşavirin yasada kamu görevlisi olmasını belirtmesinin yanında sözlük anlamı da “danışman” tanımı ile ifade edilmiştir. İdarenin görevi Müşavir statüsünü kazanmış olan kamu görevlilerini yasada belirtilen kamu görevinde kazandıkları deneyim ve uzmanlık alanlarına göre ilgili Devlet Başkanlığı, Başbakanlık, Bakanlıklarda vb. yerlerde görevlendirmektir.

Şuan hali hazırda 120 civarında müşavir ordusu mevcuttur. Yakın geçmişte yapılan yasa tadilatı ile müşavir olan kamu görevlilerine görev tevdi edilmemesi nedeniyle bu durum hem kamu görevlisi eksikliğine hem de müşavirlerin kendilerini değersiz hissetmelerine dem vurulmuş ancak ne bu yasa tadilatından önce müşavir statüsüne geçen kişilere ne de bu yasa tadilatından sonraki kişilere görev tevdi edilmemiştir. İdareden bu konudaki beklentimiz aşağıdaki gibidir;

 

  1.  Mevcut müşavirlerin yasa gereği görevlendirilmesi gereken yerlere ivedilikle çağrılması
  2.  Evde oturan müşavirlerin görevi kabul etmemesi durumunda Kamu Görevlileri Yasasının ilgili maddesi gereği disiplin cezalarının derhal uygulanması.
  3. Yıllardır sendikaların da talep ettiği ve hükümetlerinin de buna sıcak bakarak Kamu Görevlileri Değişiklik Yasasına eklediği “Müdürlük” statüsünün üçlü kararname ile atama yapılmasından çıkarılmasının ivedilikle yasallaştırılması.

 

İlk günden beri söylediğimiz ve arkasında durduğumuz görüş, belirsiz bir süre boyunca üst kademe yöneticiliğini yapmış ve tecrübe kazanmış kişilerin bu tecrübeyi göz ardı ederek yeni yasa ile eski görev ve baremine döndürülmelerinin kamu menfaatine hizmet etmeyeceğidir. Olması gerekenin artık liyakata saygı duyularak, kamu düzenine hizmet edecek ve hakkaniyete uygun düzenin sağlanmasıdır. Özellikle 3. maddede belirttiğimiz müdürlüklerin üçlü kararnameden çıkarılması ile artık müşavir sorunu çözülecek ve var olacak olan sınırlı sayıdaki müşavir ile de tecrübelerinden yararlanılarak ihtiyaç olan yerlerde görevlendirilmesiyle birlikte verimlilik artacaktır. Aksi ahvalde yapılan düzenlemelerin bir anlamı olmayacaktır.

 

      Özgür Kıdrışlıoğlu           

Kamusen Genel Sekreteri

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sayın, Başbakan:, Müşavirlere, görev, verin!!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı