Reklamı Geç
HABER DETAY
ANGARYA ÇALIŞTIRILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ
Sağlık çalışanlarını önce çalıştırılıp daha sonra çalıştıkları saatleri ödemeyecek olanlara bu fırsatı vermeyeceğimizi
22 Ağustos 2019 - Perşembe 10:08
4398 defa okunmuş.

22/08/2019


ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Yıllardır sorun haline gelmiş olan ek mesai sorunu çözülmek yerine daha da karmaşık bir duruma gelmiştir. Öncelikle bilinmelidir ki ek mesai personel eksikliğinden ortaya çıkmaktadır. Personel eksikliğini gidererek sorunu çözmek yerine siyasi popülistlik yaparak halka şirin görünmeye çalışanlar “personel istihdam etmeden” sürekli bilinçsiz bir şekilde yeni birimler açarak çalışanın iş yükünü artırmakta ve daha çok ek mesai yaratarak personeli perişan etmekte ve halkın kaliteli hizmet alımının önüne geçmektedirler.

 Sorunu siyasilerin yaratmasına rağmen Maliye Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tasarruf adı altında karar alarak sağlık çalışanlarını önce çalıştırmış daha sonra “geriye dönük olarak” mayıs ayından itibaren çalıştıkları saatlerde kota olduğunu 2 Temmuzda yazılı bildirmiş ve çalışanlara çalışmış oldukları saatleri ödememe yolunu seçmiştir. 17 temmuzda Sağlık Bakanı ile görüşmemizde, sorunun çözüldüğünü herkesin çalışmasını ve çalıştıkları tüm saatlerin ödeneceğini söylemiştir. Temmuz sonunda ise sorunun çözülmediğini ve yine çalışanların fazladan çalıştırıldığını öğrenmiş bulunduk. Sendikalar olarak sorunun çözümü konusunda 30 Temmuz salı günü Sağlık bakanı ile yeniden toplantı gerçekleştirdik. Sağlık Bakanı, 3 gün sonra cuma günü Maliye Bakanı ile, pazartesi günü ise Bakanlar Kurulunda Başbakan ile konuyu görüşeceğini ve her görüşmeden sonra bizleri bilgilendireceğini söylemesine ve yaklaşık 3 hafta geçmesine rağmen tenezzül edip sendikaları aramamıştır. Sağlık Bakanının doğru bilgi vermemesi ve ciddiyetten yoksun bu yaklaşımı kabul edilemez bir durumdur. Kendisini bu vesileyle oturduğu koltuğun farkında olmaya ve icraat yapmaya davet ediyoruz.

Anayasamız angarya çalıştırmayı yasaklamış, 49(3) maddesi “Kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır” şeklinde düzenlenmiştir. Sendikalar olarak bizlerde anayasamıza uygun olarak emeğin karşılığının ödenmediği durumda hiç kimsenin zorla çalıştırılmasına izin vermeyeceğiz. Aynı şekilde Kamu Sağlık Çalışanları Yasası, çalışma saatlerini düzenleyen 102. Maddesi “Çalışma saatleri dışında çalışmaları gerekli görülen kamu sağlık çalışanlarının çalışma saatleri dışında da çalışmaları esastır. Bu takdirde, bu Yasanın ek çalışma ve nöbet ödeneği alma ile ilgili 25’inci maddesi kuralları ve icapçı (on-call) çalışma ödeneği ile ilgili 26’ncı maddesi kuralları uygulanır.” şeklinde düzenleme getirmiştir.

Sağlık çalışanlarını önce çalıştırılıp daha sonra çalıştıkları saatleri ödemeyecek olanlara bu fırsatı vermeyeceğimizi, angarya çalıştırmalarına ve “Emek Hırsızlığı” yapmalarına karşı duracağımızı, buna devam etmeleri halinde ise yasal olarak gerekeni yapacağımızı duyururuz. Bu nedenle;

  • 28 Ağustos Çarşamba günü 8-12 saatleri arasında tüm hastanelerin polikliniklerinde grev yapılacağını, tüm sağlık merkezlerinde de aynı şekilde (112 Hızır hizmeti hariç) poliklinik hizmetlerinde grev yapılacağını,
  • Sorunun çözülmemesi halinde, 29 Ağustos Perşembe günü tekrar 8-12 saatleri arası tüm poliklinik hizmetlerine ilaveten tüm hastane ameliyathanelerinde (acil vakalar hariç) grev yapılacaktır.

Sorunun yine çözülmemesi halinde ise grev şekillerini artırarak devam edeceğimizi ve 29 Ağustos Perşembe günü yeni grev şekillerini açıklayacağımızı kamuoyuna duyururuz.  

Tüm bunlara rağmen mağduriyet yaşanmaması adına 27 Ağustos Salı günü mesai bitimine kadar sendikalar olarak diyaloğa açık olduğumuzu, özellikle Başbakan ve Maliye Bakanının sorunun çözümü yönünde adım atmasını beklediğimizi hükümete bildiririz.

 

 

 

 

KAMUSEN                  KTAMS                   TIP-İŞ                   KTHES                    KAMU-İŞ

Kaynak:
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.